jump to example.com
zeus
newsletter linked in

Winners announced for UVa. Fralin Museum’s 2013 Writer’s Eye competition

 

Real-time news updates from AFP on Facebook and Twitter
The latest from AFP on YouTube
Connect with AFP editor Chris Graham on LinkedIn
Submit news tips, press releases and letters to the editor to augustafreepress2@gmail.com

Published Sunday, Feb. 2, 3:09 pm
Filed under Arts, Culture and Events

uva-logoThe UVa. Fralin Museum of Art announces the winners of Writers Eye 2013. The Writer’s Eye program challenges writers of all ages to use visual art as inspiration for the creation of original poetry and prose. Contestants submitted original writings inspired by one of 18 pieces selected for the competition from the museum’s permanent collection and visiting exhibitions. After conducting tours for more 3,600 students and adults, the museum received more than 1,500 entries to the competition.

Each year, the first-, second- and third-place winning entries are published in an anthology. The full-color, 72-page book will be available at the museum in April.

Now in its 27th year, the program is supported by gifts from Shirley French, the Thomas L. Piper Education Endowment, the BAMA Works Fund of Dave Matthews Band in the Charlottesville Area Community Foundation, Nicholas Aquavella, Edith Warner and the Daniel M. and Wilma T. Horner Foundation, the Robert Earll McConnell Foundation, and the museum’s Volunteer Board.

Entries are judged in four age groups: grades 3-5 (elementary school), 6-8 (middle school), 9-12 (high school) and university/adult.

Poet and essayist Thorpe Moeckel, Associate Professor of English at Hollins University, and writer, educator and theater artist Mariflo Stephens judged this year’s high school and university/adult categories. The elementary and middle school judges were Heather Burns, Mark Collins, Barbara Fuhrman, Susan Guerrant, Proal Heartwell, Erin James, Michele Kellermann, Geraldine Kruger, Stephen Margulies, Molly Minturn, and Susan Washko.

Judging is blind, with authors’ names removed from the work prior to delivery to the judges. The students receiving awards attend schools located in the cities of Charlottesville, Staunton, and Waynesboro, and Albemarle, Augusta, Orange, Madison, and Nelson counties.

An awards ceremony and reception will be held on March 16, from 3:30-5:30 pm at the Newcomb Hall Ballroom at U.Va.

 

Poetry division winners:

• Elementary School – First place: Madeline Kronebusch, Charlottesville Catholic School; second place (tie): Laura Ciudin, Charlottesville Waldorf School; Alex Cosselmon, Charlottesville Catholic School; third place: Ben Genson, Charlottesville Catholic School; honorable mentions: Fiona Johnson, Tandem Friends School; J.R. Bauer, Charlottesville Catholic School; Chloe Romberger, Tandem Friends School; Margaret Carbajal, Bessie Weller Elementary.

• Middle School – First place: Jonah Weissman, Peabody School; second place: Alexandra Dagli, J.T. Henley MS; third place: Carmen Day, Buford MS; honorable mention: Jenna Benzing, Wilson MS; Katelyn Davis, Buford MS.

High School – First place: Kadin Sullivan, Charlottesville HS; second place: Kellyn Kusyk, Charlottesville HS; third place: Katie Giegel, Waynesboro HS; honorable mentions: Rocco Zaytoun, Woodberry Forest School; Elise Copas, Charlottesville High; Chris Oldham, Woodberry Forest School; Olivia Lewis, Albemarle High.

• University/Adult ­– First place: Laura Kolbe, U.Va.; second place: Zack Grasso, U.Va.; third place: Erin Newton Wells; honorable mentions: James Nohrnberg, Marilou Schunter, Eve Schwartz, Andrea Rowland.

 

Prose Division winners:

• Elementary School – First place: Cailin McCool, Tye River Elementary; second place: Olivia Bowers, Tandem Friends School; third place: Stephen Smith, Agnor-Hurt Elementary; honorable mentions: Charles Vavrik, Tandem Friends School; Hannah Slayton, home-schooled; Jack Dozier, St. Anne’s-Belfield School; Noah Hochrein, Field School of Charlottesville.

• Middle School – First place: Marie Ungar, Sutherland MS; second place: Arlo Linden Lake Bloom, Field School of Charlottesville; third place: Baylina Pu, Sutherland MS; honorable mentions: Sarah Gunter, Buford MS; Campbell Brickhouse, Buford MS; Crawford Humphreys, St. Anne’s-Belfield School; Russell Carter Beisswanger, St. Anne’s-Belfield School.

High School – First place: Ellie Adams, Albemarle HS; second place: Tess Przyuski, Albemarle HS; third place: Joseph Barnes, Albemarle HS; honorable mentions: Kyleigh Crawford, Albemarle HS; Max Park, Woodberry Forest School; Katherine DeLoria, Albemarle HS; Cara O’Connor, Western Albemarle HS.

• University/Adult ­– First place: Lois M. Holden; second place: Elizabeth Kauffunger; third place: Jonathan Belka, U.Va.; honorable mentions: Dawn Danagher Peters, Madeleine Fleshman, Patrick Owlett, U.Va.; Marjorie Shepherd.

For information regarding Writer’s Eye, contact the Education Department of the Fralin Museum of Art at 434-243-2050.



Comments